Dienvidkurzemes novada pašvaldība
KROTES KRONVALDA ATA PAMATSKOLA
Krotes pamatskola, Krote, Bunkas pagasts, Dienvidkurzemes novads, LV-3444, Reģ.nr.4112901033
tālr. 26183364, 63453070, e-pasts krotes.skola@dkn.lv, www.krotesskola.mozello.lv
IEKŠĒJIE NOTEIKUMI
Skolēnu mācību snieguma vērtēšanas kārtība
Izdoti saskaņā ar Vispārējās izglītības likuma 10. panta trešās daļas 2. punktu, Ministru kabineta 27.11.2018. noteikumu Nr. 747 „Noteikumi par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem″ 15. punktu un 11. pielikuma 19. punktu, Ministru kabineta 3.09.2019. noteikumu Nr. 416 „Noteikumi par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu un vispārējās vidējās izglītības programmu paraugiem″ 20. punktu un 11. pielikuma 16. punktu, izglītības iestādes nolikuma punktu.
I Vispārīgie jautājumi
1. Skolēnu mācību sasniegumu vērtēšanas kārtība (turpmāk – vērtēšanas kārtība) (turpmāk – skolā) nosaka, kā tiek īstenota summatīvā, diagnosticējošā un formatīvā vērtēšana un skolas dokumentos atspoguļoti skolēnu mācīšanās rezultāti.
2. Vērtēšanas kārtība nosaka vienotus skolēnu mācīšanās vērtēšanas pamatprincipus skolā un veicina par tiem skolēnu un pedagogu izpratni.
3. Ar vērtēšanas kārtību klašu audzinātāji iepazīstina skolēnus katra mācību gada sākumā. Skolēns skolas sagatavotā veidlapā ar parakstu apliecina, ka ir iepazinies ar vērtēšanas kārtību.
4. Skola nepilngadīgā skolēna likumiskos pārstāvjus (turpmāk – vecākus) ar vērtēšanas kārtību iepazīstina katra mācību gada sākumā, elektroniski nosūtot to skolvadības sistēmā (turpmāk – E-klasē). Vērtēšanas kārtība pieejama arī skolas mājas lapā.
II Mācību snieguma vērtēšanas plānošana
5. Skola plāno un īsteno valsts pamatizglītības standartā noteiktos mācību snieguma vērtēšanas veidus:
5.1. formatīvā vērtēšana, kas ir ikdienas mācību procesa sastāvdaļa un nodrošina skolēnam un pedagogam atgriezenisko saiti par skolēna tā brīža sniegumu pret plānotajiem sasniedzamajiem rezultātiem;
5.2. diagnosticējošā vērtēšana, lai noteiktu skolēna mācīšanās vajadzības un sniegtu skolēnam papildu atbalstu, plānotu un uzlabotu mācīšanu;
5.3. summatīvā vērtēšana, ko organizē mācīšanās posma nobeigumā (piemēram, temata, mācību gada, izglītības pakāpes noslēgumā), lai novērtētu un dokumentētu skolēna mācīšanās rezultātu.
6. Pedagogi, sadarbojoties mācību priekšmetu vai mācību jomas grupās, mācību gada sākumā izstrādā summatīvo vērtēšanas darbu plānu atbilstoši mācību priekšmeta (satura specifikai, fiksējot to kopējā skolas plānošanas dokumentā.
7. Līdz 10. septembrim skolēniem un vecākiem E-klasē tiek publicēts visu mācību priekšmetu vērtēšanas plāns, kas ietver summatīvās vērtēšanas darbu skaitu, tematu, katram darbam piešķirto svaru.
8. Katra mācību gada sākumā mācību priekšmeta pedagogs iepazīstina skolēnus ar attiecīgā mācību priekšmeta vērtēšanas plānu, kas ietver summatīvās vērtēšanas darbu skaitu, katram darbam piešķirto svaru un mācību gada un mācību priekšmeta vērtējumu iegūšanas nosacījumus.
8.2. Vērtējumu mācību priekšmetā iegūst, aprēķinot temata nobeiguma pārbaudes darbu vidējo vērtējumu Ja vidējais vērtējums aiz komata ir vismaz 0,6, tad vērtējumu noapaļo ar uzviju.
8.3. Ja skolēns piedalījies mācību priekšmetu olimpiādēs, konkursos, kas saistīti ar konkrētu mācību priekšmetu,, sporta sacensībās, tad skolēnam attiecīgā mācību priekšmetā ar uzviju noapaļo, ja vidējais vērtējums aiz komata ir vismaz 0,5.
9. Summatīvo vērtējumu skaits mācību priekšmetā atbilst tematu skaitam, bet tas var arī pārsniegt tematu skaitu, ja pedagogs atbilstoši konkrētās klases vajadzībām tematu sadala daļās un piešķir svaru.
10. Skolēnam dienā tiek plānots ne vairāk kā divi temata nobeiguma vērtēšanas darbi. Darbu norises laiku pedagogs fiksē E-klases pārbaudes darbu plānotājā ne vēlāk kā nedēļu pirms darba norises un informējot skolēnus.
12. Pirms katra temata nobeiguma vērtēšanas darba mācību priekšmeta pedagogs informē skolēnu par plānoto sasniedzamo rezultātu un vērtēšanas kritērijiem.
13. Mācību priekšmeta pedagogs pielāgo mācību snieguma vērtēšanu skolēnu dažādajām mācīšanās vajadzībām, piemēram, laika dalījumam un ilgumam, videi, skolēna snieguma demonstrēšanas veidam, piekļuvei vērtēšanas darbam.
14. Skolēniem var uzdot mājas darbus, lai nostiprinātu mācību stundas laikā iegūtās zināšanas un prasmes, attīstītu patstāvīgā darba prasmes, kā arī sagatavotos turpmākajam darbam klasē.
III Mācību snieguma vērtējumu atspoguļošana un vērtēšanas organizēšana
15. Vērtējums atspoguļo skolēna sniegumu vērtēšanas brīdī attiecībā pret konkrētiem sasniedzamajiem rezultātiem (zināšanas, izpratne, prasmes mācību jomā, caurviju prasmes), ikviena skolēna sniegumam piemērojot līdzvērtīgus nosacījumus un vienādus kritērijus.
16. Formatīvie vērtējumi par būtiskiem skolēniem sasniedzamajiem rezultātiem katra temata ietvaros tiek fiksēti E-klasē. Tos pedagogi izmanto, plānojot mācīšanu, savukārt skolēni, plānojot savu mācīšanos. Formatīvie vērtējumi neietekmē vērtējumu mācību gada beigās.
17. Pedagoga noteiktie temata nobeiguma vērtēšanas darbi ir obligāti, izņemot vērtēšanas kārtības 25. punktā noteikto gadījumu. Ja skolēns nepiedalās temata nobeiguma darbā, pedagogs E-klasē fiksē gan skolēna mācību priekšmeta stundas kavējumu („n”), gan obligāti veicamā temata nobeiguma darba neizpildi („nv”).
18. Skolēnu saņemtos formatīvos vērtējumus atspoguļo procentos pret maksimāli iespējamo.
19. Summatīvajā vērtēšanā 1.–3. klasēs vērtējumu izsaka apguves līmeņos: sācis apgūt (E-klasē apzīmē ar burtu “S”), turpina apgūt (E-klasē apzīmē ar burtu “T”), apguvis (E-klasē apzīmē ar burtu “A”), apguvis padziļināti (E-klasē apzīmē ar burtu “P”), izmantojot vienotas vērtēšanas kritēriju grupas (skat. 1. pielikumu).
20. Summatīvajā vērtēšanā 4.–12. klasēs vērtējumu izsaka ballēs (10 – "izcili", 9 – "teicami", 8 – "ļoti labi", 7 – "labi", 6 – "gandrīz labi", 5 – "viduvēji", 4 – "gandrīz viduvēji", 3 – "vāji", 2 – "ļoti vāji", 1 – "ļoti, ļoti vāji"), izmantojot vienotas vērtēšanas kritēriju grupas (skat. 2. pielikumu). E-klasē punkti tiek noapaļoti.
21.
Pedagogs jebkurā temata nobeiguma vērtēšanas
darbā nodrošina skolēnam iespēju demonstrēt sniegumu visos apguves līmeņos 1.–3.
klasēs un atbilstoši jebkuram vērtējumam 10 ballu skalā
4. –12. klasēs.
22. Apzīmējumu „nv” (nav vērtējuma) mācību snieguma vērtēšanā pedagogs lieto, ja skolēns:
21.1. nav piedalījies mācību stundā, kurā tika kārtots pedagoga noteiktais obligātais temata nobeiguma darbs, kurš skolēnam bija jāizpilda (apzīmējums – “n/nv”);
21.2. noteiktajā laikā nav iesniedzis temata nobeiguma darbu;
21.3. temata nobeiguma darbu nav veicis patstāvīgi, piemēram, ir iesniedzis cita autora darbu vai tā daļu (plaģiātu);
21.4. temata nobeiguma darbā ir izmantojis cilvēka cieņu aizskarošu saturu vai izteikumus.
23. Ja skolēns summatīvajā pārbaudes darbā nav ieguvis vērtējumu, pedagogs nosaka darba veikšanas termiņu divu nedēļu laikā kopš temata nobeiguma darba norises vai skolēna atgriešanās skolā.
24. Ja skolēns attaisnojošu iemeslu dēļ ir kavējis vairākus temata nobeiguma pārbaudes darbus priekšmetā, pedagogs, saskaņojot ar skolas direktora vietnieku, var veidot kombinētu pārbaudes darbu par vairākiem tematiem, pielāgojot šī darba svaru mācību priekšmetā.
25. Ja līdz mācību gada noslēgumam nav iegūts vērtējums kādā no mācību priekšmeta temata nobeiguma pārbaudes darbiem, skolēns nesaņem vērtējumu gadā.
26. Semestra vērtējumus neizliek.
27. Pedagogs var izmantot iegūtos mācīšanās pierādījumus un atbrīvot skolēnu no temata nobeiguma darba vai darba daļas izpildes sakarā ar skolēna piedalīšanos ārpusskolas pasākumos, kas saistīti ar konkrēto mācību priekšmetu un atspoguļo pierādījumus par mācību priekšmetā paredzēto sasniedzamo rezultātu apguvi.
28. Pedagogi papildus mācību snieguma vērtēšanai vērtē skolēna mācīšanās ieradumus un attieksmi, fiksējot vērtējumus E-klasē. Šie vērtējumi neietekmē mācību snieguma vērtējumu mācību priekšmetā.
V Neiegūto summatīvo vērtējumu iegūšana.
29. Skolēnam ir pienākums uzrakstīt visus semestrī paredzētos temata noslēguma darbus.
30. Skolēnam ir pienākums iesniegt darbu vai uzrakstīt neuzrakstīto temata noslēguma darbu 2 nedēļu laikā no atgriešanās skolā mācību priekšmeta stundā. Izvērtējot objektīvus apstākļus ( ilgstoša slimošana, dalība projektos u.tml., izņemot skolēnu ģimenes ceļojumi), termiņš tiek pagarināts.
31. Ja skolēns nav bijis skolā 5 un vairāk darba dienas slimības dēļ un tas tiek apstiprināts ar ārsta zīmi, skolēnam tiek dota iespēja sagatavoties, nosakot papildus termiņu.
32. Ja skolēns ilgstoši slimojis ( mēnesi un vairāk), tad skolēnam tiek izstrādāts individuālais plāns mācību satura apguvei un pārbaudījumu veikšanai.
33. Ja skolēns nav veicis visus temata noslēguma darbus, skolotājam ir pienākums gada vērtējumā izlikt nv. Ja skolēns gada vērtējumā ir ieguvis nv, tad netiek pārcelts nākamajā klasē. Skolēnam tiek noteikti papildus mācību pasākumi un pēcpārbaudījums atbilstoši likumā noteiktai kārtībai.
VI Mācību snieguma vērtējumu paziņošana
34. Ierakstus par mācību stundu un mājas darbu E-klases žurnālā pedagogi veic par katru dienu līdz plkst. 18.00, skolēnu saņemtos formatīvos vērtējumus fiksē ne vēlāk kā triju darba dienu laikā, bet summatīvos vērtējumus – ne vēlāk kā septiņas darba dienas pēc temata nobeiguma darba iesniegšanas.
35. Mācību priekšmeta temata nobeiguma pārbaudes darbi tiek analizēti un saglabāti pie pedagoga līdz mācību gada beigām. Pēc pilngadīga skolēna vai vecāka lūguma pedagogs nodrošina viņam iespēju iepazīties ar attiecīgā skolēna veikto temata nobeiguma pārbaudes darbu.
VII Mācību snieguma vērtējumu pārskatīšana
36. Ja radušās nesaskaņas par skolēna vērtējumu mācību priekšmetā temata noslēgumā, pēc vecāku vai pilngadīga skolēna rakstiska pieprasījuma skolas direktors pieņem lēmumu par vērtējuma apstiprināšanu vai pārskatīšanu.
VIII Summatīvo vērtējumu uzlabošana mācību gada noslēgumā
37. Pēdējais temata noslēguma darbs mācību gadā tiek plānots ne vēlāk kā 20.maijā.
38. Ja mācību gada noslēgumā 4.-9. klašu skolēns izsaka vēlēšanos uzlabot vērtējumu, pedagogs piedāvā kombinētu pārbaudes darbu, kas ietver būtiskāko mācību gada sasniedzamo rezultātu pārbaudi mācību priekšmetā (kursā). Šajā darbā iegūtā vērtējuma svars ir 70 % pret iepriekš iegūto vērtējumu gadā.
39. Ja mācību gada noslēgumā 1.-3. klašu skolēns izsaka vēlēšanos uzlabot kompleksā sasniedzamā rezultātu vērtējumu, pedagogs piedāvā kombinētu pārbaudes darbu, kas ietver būtiskākos mācību gada sasniedzamos rezultātus mācību priekšmetā.
40. Ja mācību gada noslēgumā skolēns izsaka vēlēšanos uzlabot vērtējumu, tad 1.-3.klašu skolēna likumiskais pārstāvis, 4.-9. klašu skolēns raksta pieteikumu e-klasē direktores vietniecei izglītības jomā. Vērtējuma uzlabošanas datums tiek noteikts ar direktores rīkojumu.
VI. Noslēguma jautājumi
41. Atzīt par spēku zaudējušu vērtēšanas kārtību no 2023.1.09.
42. Vērtēšanas kārtība stājas spēkā 2024. gada 1. septembrī.
43. Grozījumus vērtēšanas kārtībā izdara, pamatojoties uz izmaiņām normatīvajos aktos vai skolas pedagoģiskās padomes lēmumu.
1. pielikums
Snieguma līmeņu apraksts 1. –3. klašu skolēnu mācību sasniegumu vērtēšanai
Kritērijs |
Sācis apgūt (S) |
Turpina apgūt (T) |
Apguvis (A) |
Apguvis padziļināti (P) |
|
1. |
Demonstrēto zināšanu, izpratnes, pamatprasmju mācību jomā, caurviju prasmju apjoms un kvalitāte |
Skolēna sniegums (demonstrētās zināšanas, izpratne, pamatprasmes mācību jomā un caurviju prasmes) liecina, ka ir uzsākta plānotā sasniedzamā rezultāta apguve. |
Skolēna sniegums (demonstrētās zināšanas, izpratne, pamatprasmes mācību jomā un caurviju prasmes) liecina, ka plānotais sasniedzamais rezultāts sasniegts daļēji un tas nav noturīgs. |
Skolēna sniegums (demonstrētās zināšanas, izpratne, pamatprasmes mācību jomā un caurviju prasmes) liecina, ka plānotais sasniedzamais rezultāts sasniegts pilnībā un tas ir noturīgs. |
Skolēna sniegums (demonstrētās zināšanas, izpratne, pamatprasmes mācību jomā un caurviju prasmes) liecina, ka plānotais sasniedzamais rezultāts sasniegts padziļināti un tas ir noturīgs. |
2. |
Atbalsta nepieciešamība |
Skolēnam nepieciešams atbalsts un regulāri pedagoga apstiprinājumi uzdevuma izpildei. |
Skolēnam dažkārt nepieciešams pamudinājums, lai sekotu uzdevuma izpildei. |
Skolēns uzdevumu izpilda patstāvīgi. |
Skolēns uzdevumu izpilda patstāvīgi, spēj pamatot atbilstošās stratēģijas izvēli. |
3. |
Spēja lietot apgūto tipveida vai nepazīstamā situācijā |
Skolēns demonstrē sniegumu ar pedagoga atbalstu zināmā tipveida situācijā. |
Skolēns demonstrē sniegumu pārsvarā patstāvīgi tipveida situācijā, atsevišķā gadījumā – arī mazāk zināmā situācijā, ja nepieciešams, izmanto atbalsta materiālus. |
Skolēns demonstrē sniegumu gan zināmā tipveida situācijā, gan nepazīstamā situācijā. |
Skolēns demonstrē sniegumu zināmā tipveida situācijā, nepazīstamā situācijā un starpdisciplinārā situācijā. |
2. pielikums
Snieguma līmeņu apraksts 4.–12. klašu skolēnu mācību sasniegumu vērtēšanai
1. |
Snieguma līmenis |
Sācis apgūt |
Turpina apgūt |
Apguvis |
Apguvis padziļināti |
|
2. |
Balles |
1–2 |
3–4 |
5–6 |
7–8 |
9–10 |
3. |
Apguves procenti |
0–20 % |
21–40 % |
41–66 % |
67–86 % |
87–100 % |
4. |
Kritēriji |
|||||
4.1 |
Demonstrēto zināšanu, izpratnes, prasmju mācību jomā un caurviju prasmju apjoms un kvalitāte |
Skolēns, demonstrējot sniegumu, izmanto vienu atbilstošu ideju vai prasmi situācijā, kurā ir šaurs disciplinārs / mācību jomas konteksts. |
Skolēns, demonstrējot sniegumu, izmanto vairākas savstarpēji nesaistītas idejas vai prasmes šaurā disciplinārā / mācību jomas kontekstā. |
Skolēns, demonstrējot sniegumu, kurā izmanto vairākas idejas vai prasmes, veido savstarpējas sakarības disciplinārā / mācību jomas kontekstā. |
Skolēns, demonstrējot sniegumu, kurā izmanto vairākas atbilstošas idejas vai prasmes no dažādām disciplīnām / mācību jomām, veido savstarpējas sakarības un vispārina. |
|
4.2 |
Atbalsta nepieciešamība |
Skolēns, demonstrējot sniegumu, lieto doto vai jau zināmu paņēmienu ar pieejamo atbalstu. |
Skolēns, demonstrējot sniegumu, patstāvīgi lieto zināmu paņēmienu. |
Skolēns, demonstrējot sniegumu, izvēlas un patstāvīgi lieto atbilstošu paņēmienu vai pierakstu. |
Skolēns, demonstrējot sniegumu, izvēlas un patstāvīgi lieto atbilstošu paņēmienu un, ja nepieciešams, pielāgo to. |
|
4.3 |
Spēja lietot apgūto tipveida un nepazīstamā situācijā |
Skolēns demonstrē sniegumu zināmā tipveida situācijā. |
Skolēns demonstrē sniegumu gan zināmā tipveida situācijā, gan mazāk zināmā situācijā. |
Skolēns demonstrē sniegumu gan zināmā tipveida situācijā, gan nepazīstamā situācijā. |
Skolēns demonstrē sniegumu gan zināmā tipveida situācijā, gan nepazīstamā, gan starpdisciplinārā situācijā. |