Teātra izrādes attālināti

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros, attālināti mācoties, skolēni skatījās trīs teātra izrādes: "Sarkangalvīte un vilks", "Sudraba slidas" un "Indrāni".  Katram skolēnam tika apmaksāta "biļete", tādējādi saņemot izrādes adresi un individuālu kodu. No vienas ierīces- telefona vai datora- izrādi varēja skatīties trīs dienas, skaitot no koda ievadīšanas brīža, vairākas reizes.

Skolēnu viedokļi un atsauksmes ir dažādas; vieni sapratuši un jutuši līdzi izrādes varoņiem, citiem bijis interesanti un radušies jautājumi par redzēto, daļai skolēnu izrādes skatīšanās bijis ģimenisks pasākums, bet dažiem- arī garlaicīgi. Skatītāji atzīst, ka izrādi vēlētos noskatīties teātrī- tā pa īstam. Ko par izrādi saka skolēni?

"Man teātra izrādē patika gan aktieru spēle, gan tērpi, kā arī skatuves noformējums. Teātra izrāde ("Indrāni") izraisīja dziļas emocijas.

Dažādie notikumi atklāj tēlu raksturus. Piemēram, atklājas, ka Ieva ir mantkārīga mele, bet Edvarts ir vienaldzīgs un pret tuvajiem neizrāda nekādu cieņu. Vecāki negribot Indrānus atdod Edvartam un Ievai. Konflikts saasinājās, kad Edvarts nocirta un pārdeva tēva stādītos ošus. Tēvs sāpināts, dēlu iesūdz tiesā. Edvarts nebija ar to apmierināts un aizdzina vecākus uz pirtiņu.

Teātra izrāde ir interesanta, jo tajā ir ļoti daudz konfliktu, spilgti attēlotas cilvēku savstarpējās attiecības, kas nereti izposta mājas mieru un saticību. Valoda ir bagāta ar dažādiem izteiksmes līdzekļiem. Ir daudz vārdu, ko mūsdienās bieži nelieto, piemēram, „ķēķis”."

"Manuprāt, teātra izrāde ("Sarkangalvīte un vilks") bija mazliet garlaicīga, jo es to jau esmu redzējusi vairākas reizes. Bet man patika tā mūzika, ko tie putni spēlēja, kā arī man patika tā daļa, kur dzīvnieki dziedāja. Interesanti bija arī tas, ka Sarkangalvīte bija tik enerģijas pilna, jo parasti šinī teātra izrādē tā nebūt nav. Tērpi, kas bija dzīvniekiem, manuprāt, bija ļoti interesanti un unikāli, jo tādus es tiešām nekad nebiju redzējusi. Manuprāt, visinteresantākais šinī teātra izrādē bija dzīvnieki, tas, kā viņi dusmojās un kā priecājās. Bebrs, manuprāt, izcēlās visvairāk, jo viņam bija daudz pamācošu sakāmvārdu."

Lai arī izrādes vislabāk skatīties teātrī, skatītāju zālē, klātienē, jauki, ka programmas "Latvijas skolas soma" piedāvā iespēju būt teātrī no attāluma.

Nora Norenberga, latviešu valodas un literatūras skolotāja

27.12.2021.